× خانه وبلاگ پرسش و پاسخ ثبت نام ورود خروج از حساب

چگونگی تشکیل جلسه هیات حل اختلاف مالیات

به قرار زیر صورت می گیرد:  

هیات حل اختلاف مالیاتی که نخستین مرجع رسیدگی به اختلافات مالیاتی بین مودیان مالیاتی (مالیات دهندگان) و سازمان امور مالیاتی می باشد بدنبال اعتراض مودی مالیاتی به برگ تشخیص مالیات، تشکیل جلسه می‌دهد.

بنابراین جلسه هیات حل اختلاف مالیاتی، بدنبال آن تشکیل خواهد شد که مودی مالیاتی نسبت به برگ تشخیص مالیات که از سوی اداره امور مالیاتی صادر و به او ابلاغ شده است در موعد قانونی، اعتراض کرده باشد.

برابر ماده ۲۳۸ قانون مالیاتهای مستقیم، مهلت مودی مالیاتی برای اعتراض به برگ تشخیص مالیات، سی روز از تاریخ ابلاغ برگ تشخیص مالیات به مودی مالیاتی می باشد. پس از آن که اداره امور مالیاتی "برگ تشخیص مالیات" را صادر نمود باید آن را به مودی مالیاتی، ابلاغ کند و مودی مالیاتی از تاریخی که "برگ تشخیص مالیات" به او ابلاغ شد ۳۰ روز فرصت دارد که نسبت به برگ تشخیص مالیات، اعتراض نماید.

اعتراض مودی مالیاتی باید به صورت کتبی همراه با ارائه دلایل و اسناد و مدارک باشد.

مسئول مربوطه که در واقع همان ممیز مالیاتی می باشد پس از ثبت درخواست "اعتراض مودی مالیاتی به برگ تشخیص مالیات" رسیدگی اولیه به اعتراض مودی مالیاتی را انجام می دهد. 

رسیدگی اولیه مسئول مربوطه (منظور از مسئول مربوطه، همان ممیز یا سرممیز مالیاتی است) بایستی ظزف 30 روز ار تاریخ دریافت اعتراض مودی مالیاتی، انجام شود. اگر در رسیدگی مسئول مربوطه مشخص شد که اعتراض مودی مالیاتی درست است و مالیات باید تعدیل شود یا محاسبات انجام شده باید اصلاح شود رسیدگی مجدد انجام می شود و مراتب در پشت برگ تشخیص مالیات درج می گردد و به امضای ممیز و مودی مالیاتی خواهد رسید.

در صورت اصرار مودی مالیاتی بر اعتراض به برگ تشخیص، ممیز مالیاتی خود را در پشت "برگ تشخیص مالیات" خواهد نوشت و پرونده را به هیات حل اختلاف مالیاتی ارسال خواهد نمود.

هیات حل اختلاف مالیاتی پس از وصول پرونده مالیاتی، اقدام به تعیین وقت رسیدگی و ابلاغ آن به مودی مالیاتی خواهد نمود.

برابر ماده ۲۴۶ قانون مالیاتهای مستقیم فاصله تاریخ ابلاغ وقت رسیدگی هیات حل اختلاف مالیاتی با روز رسیدگی به پرونده مالیاتی نباید کمتر از ده روز باشد.

هیات حل اختلاف مالیاتی با رعایت ترتیبات یادشده در زمان تعیین شده، جلسه رسیدگی به اختلاف را تشکیل خواهد داد و پس از دریافت دفاعیات و مستندات مودی مالیاتی، رسیدگی‌ و حتی تحقیقات و استعلامات لازم را انجام خواهد داد و سپس اقدام به صدور رای خواهد نمود.

آنی مشاور، مشاوران خبره و حرفه ای در زمینه مالیات دارد که می توانند با راه کار های مناسب و مشاوره مالیاتی باعث حفظ حقوق مالیاتی شما و جلوگیری از اشتباهات و تشخیص های مالیاتی نادرست در مورد شما شوند.

با نصب اپلیکیشن آنی مشاور از مشاوران مالیاتی، مشاوره دریافت کنید.

جهت برقراری ارتباط با مشاوران ،کارشناسان و وکلای متخصص «آنی مشاور» و یا در صورت نیاز به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی در خصوص قوانین و مقررات مربوط به این موضوع می توانید درخواست خود را برای دریافت مشاوره و خدمات حقوقی را از طریق دانلود و نصب اپلیکیشن آنی مشاور یا تماس با شماره های :

 ۰۲۱۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۰۹۱۲۳۸۳۶۶۲۱ مطرح فرمایید.

مقالات مرتبط

فاکتور و شماره اقتصادی
خدمات جدید سامانه الکترونیک مالیاتی کشور
پنج نکته مهم درباره مالیات سکه
مالیات بر واحد‌های مسکونی و خانه های خالی
مالیات ارث بر املاک مسکونی
مالیات بر خرید و فروش سکه طلا
مالیات واردات و صادرات
از یک مشاوره مالیاتی چه بخواهیم
مالیات ارزش افزوده
سامانه های مالیاتی و کارکردهای آنان
اعتراض به اوراق مالیاتی
مالیات فصلی
مشوق های مالیاتی
سامانه های مالیاتی
معافیت مالیاتی
مالیات بر حقوق کامندان
مالیات بر درآمد
مالیات بر ارث
انواع اظهارنامه های مالیاتی
قوانین مالیاتی ایران
مالیات خرید و فروش
فرار مالیاتی
مالیات حقوق کارکنان
معافیت های مالیاتی شرکت ها
رد دفاتر قانونی بوسیله سازمان امور مالیاتی
اموال خارج از شمول مالیات بر ارث
چگونگی تشکیل جلسه هیات حل اختلاف مالیات
رسیدگی به اختلافات مالیاتی در ایران
ممنوعیت ثبت شرکت بدلیل بدهی مالیاتی
هزینه های قابل قبول مالیاتی
بررسی رابطه مدیریت سود واقعی با چرخه عمر شرکتها
مشاوره مالیات بر ارث
مشاوره مالیاتی آنلاین
مشاوره مالیات شرکتها
مشاور مالیاتی تهران
مشاوره مالیاتی

ارتباط با وکیل متخصص در حوزه مشاوره مالیاتی