آنی مشاور

مشاوره با مشاوران با تجربه و خبره

مشاوره با برترین و خبره ترین وکلای ایران در سریع ترین زمان ممکن را به صورت حضوری، تلفنی و نوشتاری در آنی مشاور تجربه خواهید کرد.

تنظیم دادخواست

فرم درخواست خدمات تنظیم دادخواست

انتخاب مدارک

درخواست مجدد کد : {{ countdownService }}

مشاوره، جدا از این خدمات بوده و با این خدمات به شما مشاوره ای ارائه نمیشه

تنظیم دادخواست

در یک تعریف ساده، دادخواست در واقع درخواستی حقوقی و رسمی است که به وسیلۀ آن از مرجع قضایی خواسته می‌شود تا فرد مدنظر را به انجام تکالیف قانونی مشخص‌شده ملزم کند. در نتیجه، می‌توان گفت که تنظیم دادخواست برای دعاوی حقوقی به کار می‌رود. بر اساس قانون آئین دادرسی مدنی، ماده 48، قید شده ‌است که شروع رسیدگی به یک پرونده در زمانی که نیاز است به دادگاه ارجاع شود، منوط به ارائه دادخواست خواهد بود. معمولاً فرم‌های آمادۀ مربوط به انواع دادخواست‌های متداول مانند دادخواست بدوی، دادخواست شورای حل اختلاف، دادخواست فرجام‌خواهی، دادخواست تجدید نظر، دادخواست واخواهی و دادخواست دیوان عدالت اداری را می‌توان از انتشارات داخل قوه قضاییه تهیه کرد، ولی توصیه می‌شود که برای ارائه دادخواست‌های پراهمیت، حتماً این کار از طریق وکلای زبردست و مشاوران حقوقی باتجربه انجام شود تا شما بتوانید متنی دقیق و درست برای ارائه دادخواست خود داشته باشید، زیرا اولین گام برای گرفتن رای به نفع خود، همین مسئله است.

تنظیم دادخواست باید توسط چه کسی صورت بگیرد؟

دادخواست یعنی یک درخواست حقوقی و رسمی از دادگاه که از مرجع قضائی درخواست می‌شود تا فرد یا شرکت مورد دعوی را به انجام کلیۀ تکالیف قانونی ملزم کند. در واقع تنظیم درخواست مختص دعاوی حقوقی است و فردی که آن را تنظیم می‌کند خواهان نامیده می‌شود و طرف مقابل آن خوانده نام می‌گیرد. بر اساس مادۀ 48 قانون مدنی، برای شروع رسیدگی به یک پرونده در دادگاه باید دادخواست ارائه شود.

البته انواع دادخواست‌ها به صورت فرم‌های از پیش آماده موجود است و حتی به صورت الکترونیکی قابل ثبت است ولی با توجه به گستردگی موضوعات و اهمیت تنظیم دادخواست توصیه می‌شود که برای کسب نتیجۀ بهتر حتماً با گروه مشاوران آنی مشاور در تماس باشید تا شما را به نحو مناسبی راهنمایی کنند، چون این فرم‌ها نیز هم‌چون سایر فرم‌های حقوقی باید به دقت تنظیم شوند تا در مسیر رسیدگی به پرونده خواهان دچار خسارت و زیان نشود.

چه زمانی به تنظیم دادخواست نیاز داریم؟

اگر قصد دارید تا طرح دعوای حقوقی را در دادگاه یا مراجع قضائی شروع کنید، حتماً باید خواسته‌های خود را به صورت دادخواست تنظیم و ثبت کنید. البته درخواست‌های متعددی وجود دارند که نیاز به تنظیم دادخواست ندارند. از این دسته موارد می‌توان به درخواست مهر و موم، درخواست ترکه و تحریر ترکه، درخواست تأمین دلیل، درخواست تقسیم ترکه یا ارث، درخواست صدور صلح و سازش، درخواست صدور گواهی انحصار وراثت، درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش، درخواست تعیین قیم و درخواست تأخیر اجرای حکم اشاره کرد.

تنظیم دادخواست حرفه‌ای

به طور کل می‌توان گفت که اطلاعات مورد نیاز برای درج در یک دادخواست جهت ارائه به دادگاه شامل مشخصات هویتی خواهان و خوانده (مانند: نام و نام خانوادگی، سن، نام پدر، محل اقامت، شغل و غیره)، مشخصات هویتی وکیل در صورت لزوم، مشخص کردن خواسته و در صورت داشتن خواستۀ مالی، مشخص کردن میزان بهای آن، خواهد بود.

همان طور که اشاره شد، نوع نگارش دادخواست و شرح واقعه در آن از اهمیت بسیاری برخوردار است، زیرا باید مسئله به صورت شفاف و رسمی بیان شود و از هرگونه غلط املایی و نگارشی مبرا باشد. در ضمن با توجه به نوع دادخواست باید اسامی و مشخصات تمامی طرفین دعوا (یک یا چند شخص یا شرکت) در دادخواست قید شود.

هم‌چنین باید بدانید که اگر محل اقامت خوانده مشخص نباشد، برای ابلاغ دادخواست به خوانده باید در روزنامه‌های کثیر‌الانتشار آگهی شود و اگر پس از این حرکت مراجعه‌ای انجام نشود، دادگاه می‌تواند به صورت غیابی حکم صادر کند.

معمولاً دادخواست‌ها به دو صورت مالی و غیرمالی تقسیم‌بندی می‌شوند. بنابراین هر نوع دادخواستی مستلزم آن است که با دقت و شفافیت درخواست خواهان در آن قید و از زیاده‌گویی پرهیز شود. هم‌چنین لازم به ذکر است که دلایل و ضمیمه‌های مورد نیاز برای تنظیم دادخواست حرفه‌ای از اهمیت زیادی برخوردار است و نقش مهمی در حکم نهایی دارد. به همین دلیل، تنظیم این ضمیمه‌ها و نگارش درست دلایل و استناد به مدارک در دادخواست نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند که تنها از عهدۀ وکلا و مشاوران حقوقی حرفه‌ای بر می‌آید.

تنظیم دادخواست حقوقی

توجه داشته باشید که در دعاوی حقوقی به درخواست‌کننده خواهان و به خطاب‌شونده خوانده می‌گویند، ولی در پرونده‌های مربوط به دعاوی کیفری اقامه‌کننده دعاوی شاکی و خطاب‌شونده متهم گفته می‌شود.

تنظیم دادخواست کیفری

هم‌چنین این نکته حائز اهمیت است که در پرونده‌های حقوقی به این درخواست‌ها تنظیم دادخواست حقوقی و در پرونده‌های کیفری به این درخواست‌ها تنظیم دادخواست کیفری یا شکوائیه گفته می‌شود. شایان ذکر است که با توجه به اهمیت موضوع در این دو بخش، حضور وکیل برای رسیدگی به پرونده ضروری است که پس از ثبت دادخواست یا شکوائیه در سامانۀ قوۀ قضائیه پرونده جهت بررسی و پیگیری به مراجع قضائی ارجاع می‌شود.

تقدیم دادخواست به دادگاه

امروزه در اکثر شهرهای بزرگ و کوچک بستر خدمات الکترونیکی قوۀ قضائیه وجود دارد. به همین دلیل، در زمان ارائه دادخواست باید از طریق این مراکز اقدام کرد، زیرا امروزه اکثر اوقات دادگاه‌ها دیگر درخواست‌های دستی را قبول نمی‌کنند، مگر این‌که دادگاه مربوطه در شهرهای دورافتاده‌ای قرار گرفته باشند که این بستر در آن‌ جا وجود ندارد یا اکثر مردم با آن بیگانه باشند.

توجه داشته باشید که در صورت ارائۀ درخواست و ثبت آن در مراکز مذکور، اگر تا آن زمان در سامانۀ ثنا ثبت نام نکرده باشید، ملزم هستید تا این کار را انجام دهید. چون بدون مشخص کردن و ثبت هویت شما در سامانۀ ثنا امکان ارائه دادخواست شما وجود ندارد.

هزینه تنظیم دادخواست

همان طور که در بالا ذکر شد، اهمیت بالای تنظیم یک دادخواستِ بدون ایراد و متکی بر قانون از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بنابراین این امر باید توسط وکلای ماهر و متخصص انجام شود تا از هر گونه ایراد مبرا باشد. این دادخواست مرحلۀ اول ورود شما به مسیر پر پیچ و خم دادگاه خواهد بود. به همین دلیل، تنظیم دقیق و مناسب دادخواست می‌تواند کمک شایانی به بهبود روند دادرسی پروندۀ شما داشته باشد. توصیۀ اکید ما به شما این است که قبل از انجام هر کاری از گروه مشاوران متخصص و باتجربۀ آنی مشاور کمک بگیرید تا بتوانید با دیدی باز و اطمینانی خاطر این مسیر را شروع کنید. مطمئن باشید در زمینۀ هزینه‌ تنظیم دادخواست نیز این گروه سعی کرده است تا منافع هر دو طرف را در نظر بگیرد و از بعد هزینه‌ای رقمی معقول و قابل ارائه برای همه اقشار را ارائه کند.

 

تنظیم دادخواست آنی مشاور

به ویژه در سال های اخیر که هزینه وکالت افزایش یافته است و کسب و کارها و فعالان اقتصادی با کمبود نقدینگی و مشکلات مالی روبرو شده‌اند یکی از راههای مناسب برای کاهش هزینه‌های حقوقی آنان استفاده از خدمات تنظیم دادخواست و لایحه می‌باشد.
البته بهداشت حقوقی اگر از ابتدا در ساختار کسب و کار و شرکت شما پیاده شود با دریافت مشاوره های به موقع بسیاری از مخاطرات حقوقی و هزینه های ناشی از آن عملاً وجود نخواهد داشت. از این که بگذریم  نسبت به پرونده های مطرح در مراجع قضایی، مالیاتی، ثبتی، بانکی و غیره توصیه نخست آنی مشاور استفاده از وکیل متخصص و مجرب در آن زمینه است و اگر امکان مالی گرفتن وکیل مجرب و متخصص را ندارید یا اساساً تمایلی به این کار ندارید توصیه بعدی ما این است که برای تنظیم دادخواست که نسبت به وکالت، هزینه پایین‌تری دارد از خدمات تنظیم دادخواست آنی مشاور استفاده کنید. کارشناسان حقوقی و وکلای متخصص و مجرب آنی مشاور پس از دریافت درخواست و تعیین موضوع دادخواست و بررسی مدارک و مستندات شما هزینه تنظیم دادخواست را به شما اعلام می‌کنند.
آنی مشاور پس از آنکه لایحه دادخواست را برای شما تنظیم کرد یک جلسه توجیهی تلفنی یا حضوری به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه  برای تشریح دادخواست و آمادگی شما جهت حضور در جلسه دادرسی برگزار می نماید.
 

هزینه تنظیم دادخواست آنی مشاور

هزینه تنظیم دادخواست بستگی دارد به سادگی و پیچیدگی پرونده و موضوع دادخواست و حجم مدارک و مستنداتی است که باید مطالعه و بررسی شوند. همچنین بستگی دارد به اینکه ارزش مالی دادخواست تنظیم ای چقدر باشد. پس از اینکه هزینه تنظیم دادخواست برآورد شد به وسیله آن مشاور به شما اعلام می گردد و در صورت توافق از جنبه مالی، اقدامات بعدی در جهت تنظیم دادخواست با شما هماهنگ می شود.

نظرات (0)

فرم نظر

طراحی و توسعه : ره وب