× خانه وبلاگ پرسش و پاسخ ثبت نام ورود خروج از حساب

مالیات بر واحد‌های مسکونی و خانه های خالی

مالیات بر واحد‌های مسکونی و خانه های خالی یکی از جدیدترین انواع مالیات در ایران است که از سال ۱۳۹۹ قابل اجرا شده است. در این نوشتار به بیان نکات مهمی در این باره می پردازیم.

1- تعیین و دریافت هر نوع مالیاتی باید مبنای قانونی داشته باشد تا سازمان امور مالیاتی بتواند برای وصول مالیات در آن زمینه اقدام کند. مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون ، اجازه وصول مالیات بر خانه های خالی را به سازمان امور مالیاتی داده است.

بنابراین اگر قانون اجازه وصول یک نوع مالیات را نداده باشد سازمان امور مالیاتی حق ندارد خودسرانه اقدام به تعیین و تشخیص مالیات در آن مورد نماید.

 آغاز شناسایی خانه های خالی با ارسال پیامک

2- برابر طرحی که سازمان امور مالیاتی با همکاری وزارت مسکن بر اساس ماده ۵۴ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم در پیش گرفته است مالکان بیش از یک واحد مسکونی پس از ارسال یک پیامک از وزارت راه و شهرسازی دو هفته فرصت دارند وضعیت واحد مسکونی خود را از جنبه ساکن یا خالی بودن با دولت تعیین تکلیف کنند در غیر این صورت ، مشمول مالیات می شوند.

3- بر اساس آیین نامه مربوطه ، وزارت خانه های راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، شهرداری ها و سایر دستگاه های اجرایی موظفند داده ها و اطلاعات مالکیت املاک از قبیل مشخصات هویتی، نشانی اقامتگاه قانونی و شماره تلفن همراه و مشخصات ملک را حسب درخواست سازمان امور مالیاتی کشور از طریق برخط حداکثر تا پایان شهریور ماه ١٣٩٩ در اختیار این سازمان قرار دهند.

4- سازمان امور مالیاتی، ارزش واقعی واحد مسکونی را تعیین می نماید. این سازمان می تواند با استفاده از کارشناس رسمی دادگستری نسبت به ارزش گذاری روز واحدهای مسکونی که دارای معماری و شرایط خاص هستند اقدام نماید.

5- کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول مکلفند مالیات سالانه مربوط به هریک از واحدهای مسکونی را حداکثر تا پایان بهمن ماه ١٣٩٩ پرداخت کنند.

6- گفته می شود از حدود ۲۸ میلیون واحد مسکونی در کل کشور تا پایان شهریور ماه سال ۱۳۹۹ حدود ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد شناسایی و شناسنامه دار شدند و در این بین مشخص گردیده که ۱.۵ میلیون نفر، مالک بیش از یک واحد مسکونی هستند.

در صورتی که در خصوص میزان و چگونگی پرداخت مالیات واحد های مسکونی و خانه های خالی سوال یا مشکل حقوقی دارید می توانید پس از نصب اپلیکیشن مشاوره حقوقی آنی مشاور به صورت آنلاین با متخصص ترین مشاوران مالیاتی ایران ، مشاوره مالیاتی داشته باشید.

جهت برقراری ارتباط با مشاوران ،کارشناسان و وکلای متخصص «آنی مشاور» و یا در صورت نیاز به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی در خصوص قوانین و مقررات مربوط به این موضوع می توانید درخواست خود را برای دریافت مشاوره و خدمات حقوقی را از طریق دانلود و نصب اپلیکیشن آنی مشاور یا تماس با شماره های :

 ۰۲۱۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۰۹۱۲۳۸۳۶۶۲۱ مطرح فرمایید.

مقالات مرتبط

فاکتور و شماره اقتصادی
خدمات جدید سامانه الکترونیک مالیاتی کشور
پنج نکته مهم درباره مالیات سکه
مالیات بر واحد‌های مسکونی و خانه های خالی
مالیات ارث بر املاک مسکونی
مالیات بر خرید و فروش سکه طلا
مالیات واردات و صادرات
از یک مشاوره مالیاتی چه بخواهیم
مالیات ارزش افزوده
سامانه های مالیاتی و کارکردهای آنان
اعتراض به اوراق مالیاتی
مالیات فصلی
مشوق های مالیاتی
سامانه های مالیاتی
معافیت مالیاتی
مالیات بر حقوق کامندان
مالیات بر درآمد
مالیات بر ارث
انواع اظهارنامه های مالیاتی
قوانین مالیاتی ایران
مالیات خرید و فروش
فرار مالیاتی
مالیات حقوق کارکنان
معافیت های مالیاتی شرکت ها
رد دفاتر قانونی بوسیله سازمان امور مالیاتی
اموال خارج از شمول مالیات بر ارث
چگونگی تشکیل جلسه هیات حل اختلاف مالیات
رسیدگی به اختلافات مالیاتی در ایران
ممنوعیت ثبت شرکت بدلیل بدهی مالیاتی
هزینه های قابل قبول مالیاتی
بررسی رابطه مدیریت سود واقعی با چرخه عمر شرکتها
مشاوره مالیات بر ارث
مشاوره مالیاتی آنلاین
مشاوره مالیات شرکتها
مشاور مالیاتی تهران
مشاوره مالیاتی

ارتباط با وکیل متخصص در حوزه مشاوره مالیاتی