× خانه وبلاگ پرسش و پاسخ ثبت نام ورود خروج از حساب

مالیات حقوق کارکنان

در هر سال مالی با توجه به شرایط اقتصادی کشور و همچنین سرانه تولید و میزان تورم در کشور ، میزان دستمزد سالانه و مالیات مربوط به آن تعیین می شود.

مالیات حقوق سال گذشته نیز در اوایل همین سال توسط وزرات اقتصاد و امور دارایی تصویب و به همه افراد ذیربط از جمله کارخانه ها و ادارات ابلاغ شده است.

جدول مالیات حقوق در هر سال برای همه افرادی که مشمول بیمه هستند و سایر افرادی که قرارداد مشخص دارند، لازم اجرا بوده و باید هر ماه مبلغ تعیین شده به حساب وزارت اقتصاد و امور دارایی واریز شود.

پرداخت مالیات حقوق کارکنان بر اساس مجموع دریافتی یک شخص در پایان هر ماه محاسبه می شود. یعنی میزان دستمزدی که هر فرد از جمع مبلغ پایه، حق اولاد، بن خواروبار و حق مسکن دریافت می کند مشمول این قانون در سال می شود.

مشاوران مالیاتی آنی مشاور با ارائه کلیه خدمات حقوقی به صورت آنلاین ، آماده پاسخگویی به سوالات تخصصی مربوط به مالیات کسب و کار شما هستند.

در این بخش نیز به بیان مطالبی در خصوص مالیات حقوق کارکنان می پردازیم. تا از مفاهیم قانون مالیات های مستقیم آگاهی بیشتری کسب کنید.

مطابق ماده ۸۶ قانون مالیاتهای مستقیم:

مالیات حقوق جزو مالیات های تکلیفی است یعنی شناسایی مبلغ و پرداخت مالیات حقوق کارکنان به عهده پرداخت کننده حقوق می باشد و خود کارکنان در قبال پرداخت مالیات بر درآمد خود وظیفه ای ندارند.

میزان مالیات حقوق در هر سال متفاوت است.

و کارفرمایان و بنگاه‌های اقتصادی مطابق بخشنامه های صادره از وزارت امور اقتصادی و امور دارایی موظف به پرداخت آن می باشند.

و مالیات متعلق به حقوق کارکنان خود را از درآمد حاصل از کار کسب کرده و به حساب مشخص شده توسط وزارت امور اقتصادی و امور دارایی واریز می نمایند.

 

 

جایگاه مالیات حقوق کارکنان:

مالیات حقوق کارکنان در دسته مالیات های مستقیم قرار دارد یعنی مالیاتی که مستقیماً از دارایی و درآمد اشخاص حاصل می شود.

اشخاص مشمول مالیات بر درآمد:

تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که در داخل کشور با فعالیت اقتصادی خدماتی و ... کسب درآمد می کنند مشمول پرداخت مالیات هستند. (ماده ۱ قانون مالیاتهای مستقیم)

درآمدی که شخص حقیقی در خدمت شخص دیگر اعم از حقیقی یا حقوقی در قبال تسلیم نیروی کاری خود بابت اشتغال در ایران برحسب مدتی کار انجام یافته به طور نقد یا غیر نقد تحصیل می کند مشمول مالیات بر درآمد حقوق است. (ماده ۸۲ قانون مالیاتهای مستقیم)

درآمد مشمول مالیات حقوق:

درآمد مشمول مالیات عبارت است از : حقوق و مزایای مربوط به شغل اعم از مستمر و غیرمستمر، قبل از وضع کسور و پس از کسر معافیت های قانونی. و شامل هر دو بخش نقدی و غیر نقدی می گردد.

آگاهی از قوانین مالیاتی و بخشنامه هایی که هر ساله از وزارت اقتصاد و امور دارایی صادر می شود یکی از مهمترین مواردی است که پرداخت کنندگان حقوق کارکنان، صاحبان کسب و کارها و شرکت ها باید بدان توجه نمایند تا در آینده از متحمل شدن هزینه ها و جریمه‌های مالیاتی و در برخی موارد محکومیت به جرایم مالیاتی جلوگیری نمایند.

مشاوران متخصص ما در آنی مشاور، همواره با ارائه راهکارهای قانونی و مشاوره تخصصی مالیاتی شما را در این راه یاری می کنند.

 

آنی مشاور، مشاوران خبره و حرفه ای در زمینه مالیات دارد که می توانند با راه کار های مناسب باعث حفظ حقوق مالیاتی شما و جلوگیری از اشتباهات و تشخیص های مالیاتی نادرست در مورد شما شوند.

با نصب اپلیکیشن آنی مشاور از مشاوران مالیاتی، مشاوره دریافت کنید.

جهت برقراری ارتباط با مشاوران ،کارشناسان و وکلای متخصص «آنی مشاور» و یا در صورت نیاز به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی در خصوص قوانین و مقررات مربوط به این موضوع می توانید درخواست خود را برای دریافت مشاوره و خدمات حقوقی را از طریق دانلود و نصب اپلیکیشن آنی مشاور یا تماس با شماره های :

 ۰۲۱۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۰۲۱۸۸۳۲۳۲۷۹ و ۰۹۱۲۳۸۳۶۶۲۱ مطرح فرمایید.

مقالات مرتبط

فاکتور و شماره اقتصادی
خدمات جدید سامانه الکترونیک مالیاتی کشور
پنج نکته مهم درباره مالیات سکه
مالیات بر واحد‌های مسکونی و خانه های خالی
مالیات ارث بر املاک مسکونی
مالیات بر خرید و فروش سکه طلا
مالیات واردات و صادرات
از یک مشاوره مالیاتی چه بخواهیم
مالیات ارزش افزوده
سامانه های مالیاتی و کارکردهای آنان
اعتراض به اوراق مالیاتی
مالیات فصلی
مشوق های مالیاتی
سامانه های مالیاتی
معافیت مالیاتی
مالیات بر حقوق کامندان
مالیات بر درآمد
مالیات بر ارث
انواع اظهارنامه های مالیاتی
قوانین مالیاتی ایران
مالیات خرید و فروش
فرار مالیاتی
مالیات حقوق کارکنان
معافیت های مالیاتی شرکت ها
رد دفاتر قانونی بوسیله سازمان امور مالیاتی
اموال خارج از شمول مالیات بر ارث
چگونگی تشکیل جلسه هیات حل اختلاف مالیات
رسیدگی به اختلافات مالیاتی در ایران
ممنوعیت ثبت شرکت بدلیل بدهی مالیاتی
هزینه های قابل قبول مالیاتی
بررسی رابطه مدیریت سود واقعی با چرخه عمر شرکتها
مشاوره مالیات بر ارث
مشاوره مالیاتی آنلاین
مشاوره مالیات شرکتها
مشاور مالیاتی تهران
مشاوره مالیاتی

ارتباط با وکیل متخصص در حوزه مشاوره مالیاتی